Efekt Polaroida na zdjęciu cyfrowym - jak osiągnąć i do czego wykorzystać

Kilka lat temu media społecznościowe na nowo pokochały nie tylko fotografię analogową, lecz także fotografię błyskawiczną, której najsłynniejszym przedstawicielem były dawniej aparaty Polaroid. Zdjęcia, które wykonujemy przeznaczonymi do nich aparatami, nie zawsze są co prawda najwyższej jakości, lecz przede wszystkim przedstawiają wielką wartość sentymentalną – znacznie większą niż zwykły plik przechowywany w pamięci telefonu lub komputera.Co więcej, nawet to, co dla niektórych może być mankamentem – rozmazane postaci, ziarnisty obraz – jest w istocie bardzo efektownym zabiegiem podkreślającym „retro” naturę naszego zdjęcia!

 

Jak uzyskać efekt Polaroida?
Zasadniczą wadą modeli, które są obecnie dostępne na rynku, jest stosunkowo wysoka cena. O ile same aparaty nie są jeszcze specjalnie drogie, o tyle koszty eksploatacji są zdecydowanie wyższe, jeśli porównamy je z aparatami innej klasy. Nie trzeba jednak inwestować w Polaroida, żeby cieszyć się fotką w charakterystycznej białej ramce. Istnieje szereg bezpłatnych oraz płatnych narzędzi, które pozwolą nam odtworzyć ten efekt, między innymi:

  • Adobe Photoshop – płatny program wymagający pewnej wiedzy, który oferuje jednak niemalże nieograniczone możliwości obróbki fotografii. W internecie można znaleźć poradniki pokazujące, jak uzyskać zdjęcia jak z Polaroida,
  • GIMP – bezpłatny zamiennik programu wyżej, który oferuje odrobinę mniej dostępnych efektów.

Można znaleźć także bezpłatne strony internetowe, które automatycznie obrobią nasze zdjęcie w pożądanym stylu. Wystarczy załadować plik, a resztą zajmą się algorytmy:

  • rollip.com
  • instantizer.com
  • photo-notes.net

 

Odbitki à la Polaroid jako prezent?
Zdjęcia są od wielu lat wyjątkowo modnym prezentem z okazji zarówno mniejszych jak i większych uroczystości jak urodziny czy rocznice. Fotografie mogą być umieszczone w efektownym albumie lub też – w zgodzie z obowiązującymi trendami – zawieszone na specjalnym pałąku. To drugie rozwiązanie, choć trochę gorzej chroni nasze fotografie, doskonale je eksponuje, dzięki czemu możemy zawsze pamiętać o najważniejszych dla nas chwilach i przeżywać je na nowo.